Lady Answers


How much concrete will a 50 lb bag make?


  1. How much concrete will a 50 lb bag make?
  2. How much does a 12x12 concrete slab cost?
  3. How many 50 pound bags of quikrete are in a yard?
  4. How much does a 60lb bag of concrete cover?
  5. How much does it cost to pour a 10x10 concrete slab?
  6. How thick does a concrete slab need to be?
  7. How much does a 30x50 concrete slab cost?
  8. Is it cheaper to pour your own concrete?
  9. How many yards of concrete do I need for a 24x24 slab?
  10. How many bags of concrete do I need for 1 yard?
  11. How much would a 40x60 concrete slab cost?
  12. What is a fair price for concrete work?
  13. How much does it cost for 10 yards of concrete?
  14. What is the cost of 1 yard of concrete?
  15. How much does a 60 lb bag of concrete cover?
  16. How many 60 pound bags of concrete are in a yard?
  17. HOW MUCH CAN 4 inches of concrete hold?

How much concrete will a 50 lb bag make?

One 50-pound bag of Quikrete Fast Setting Concrete Mix yields about . 375 cubic feet.

How much does a 12x12 concrete slab cost?

How much does a 12x12 concrete slab cost? The average cost to pour a 12x12 concrete slab that is 4” thick is between $888 and $1,584, with professional labor and materials included.

How many 50 pound bags of quikrete are in a yard?

If you're using 50lb bags of concrete, you'll need 72 bags to make a yard.

How much does a 60lb bag of concrete cover?

60lb bag of concrete A 60 lb bag of concrete is premixed of cement, sand and gravel as concrete which yields 0.45 cubic feet volume that is approximately equal as 0.017 cubic yards and it will cover around 1.8 square feet area of upto standard depth of 3 inch for your Patio or sidewalk.

How much does it cost to pour a 10x10 concrete slab?

To pour a typical 10x10 concrete slab will cost $670 to $930, a 12x12 slab for a patio will cost $796 to $1,476, a 20x24 driveway slab runs between $1,440 and $3,360, and a 24x24 slab for a garage will cost $3,058 to $5,944. Get free estimates from concrete companies near you.

How thick does a concrete slab need to be?

4 inchesStandard concrete floor slab thickness in residential construction is 4 inches. Five to six inches is recommended if the concrete will receive occasional heavy loads, such as motor homes or garbage trucks. To prepare the base, cut the ground level to the proper depth to allow for the slab thickness.

How much does a 30x50 concrete slab cost?

The base cost of material for a 30×50 concrete slab is between $2.83 and $5.47 per square foot. The total cost may range from $4,245 to $8,205. However, hiring a contractor may cost between $6 and $8 per square foot, bringing the price range to $9,000 to $12,000. The biggest cost is the material.

Is it cheaper to pour your own concrete?

Whether you're pouring concrete countertops or a patio out back, it may be cheaper to pour concrete yourself rather than hiring someone. Whether you'll save much in doing so depends largely on the amount of concrete needed and the amount of time you have to invest in your concrete project.

How many yards of concrete do I need for a 24x24 slab?

7.11 yardsFor example, for a concrete slab that is 24' X 24' X 4”, simply enter 4 in the Thickness/Depth field, 24 in the Width field, and 24 in the Length field. Click “Calculate”. Your answer should be 7.11 yards. Note: The Concrete Volume Calculator can also be used to determine yardage for aggregate products.

How many bags of concrete do I need for 1 yard?

On average, it will take 90 40lb bags, 60 60lb bags, or 45 80lb bags to fill one cubic yard of concrete.

How much would a 40x60 concrete slab cost?

How much does a 40×60 concrete slab cost? It would be about $8,500 to $12,000 for a 40×60 foot concrete slab, 6 inches thick. That's based on national averages of around $5 per square foot for a fully engineered, finished concrete slab, including labor and materials.

What is a fair price for concrete work?

The national average cost of a concrete slab is $6.60 per square foot for materials and labor. Most homeowners can expect to pay between $4.34 and $7.73 per square foot for concrete installation.

How much does it cost for 10 yards of concrete?

Concrete Cost Per Yard With concrete delivery and pouring, most pay $119 to $147 per cubic yard depending on the PSI of the cement. A full 10-yard truckload with delivery costs $1,169 to $1,444, which is enough to pour a 20x24 driveway.

What is the cost of 1 yard of concrete?

The average cost of a yard of concrete in the U.S. is between $113.00 and $147.00. Prices vary depending on what PSI strength you order. A cubic yard of concrete covers 81 square feet at 4 inches thick. The cost of concrete for a 4" slab costs between $1.40 and $1.80 per square foot.

How much does a 60 lb bag of concrete cover?

@ 2" thick a 60 lb bag of concrete will fill 2.7 sq. ft. @ 4" thick a 60 lb bag of concrete will fill 1.35 sq. ft.

How many 60 pound bags of concrete are in a yard?

How Many Bags of Concrete in a YardHow Many Bags of Dry Mix Concrete in a YardBag SizeBags/yard50lbs7255lbs65.4560lbs60

HOW MUCH CAN 4 inches of concrete hold?

Typically we like to limit the weight to about 40 lb/sqft on an unknown 4″ slab. In most cases you can go to 80 lb/sqft in isolated spots, but unless you know roughly what the soil bearing and reinforcing is for that slab you might be looking at cracking.



Is Hagrid that tall in real life?
Is the actor who plays Hagrid really that big?
Who was the body double for Hagrid?
How did Kristen Stewart become so skinny in Breaking Dawn?



How does Gajeel die in fairy tail?

Bloodman retorts that he doesn't use Magic power, but Curse power. Bloodman then states that he possesses the curses of the Nine Demon Gates. He then attacks Gajeel and Levy by swinging his right arm forth and his left arm back, creating an explosion, which causes Gajeel to fall back, into a pile of skulls.


Does my phone have a temperature sensor?

Most of the smartphones are not equipped with air temperature sensors but they are all equipped with battery temperature sensors. When a smartphone is in idle state, its battery temperature is stable and correlated with ambient air temperature.


What type of Haki does Garp have?

Fishbonen recommended that Coby ask Garp how to master it, suggesting he has enough expertise in it to mentor others.As a vice admiral, Garp is fully capable of using Haki. He demonstrates proficient usage of Busoshoku Haki, being able to injure Luffy several times, bypassing his rubber body.




Lady Answers